Aktualitātes
PII “Pasaciņa” skolotājas darba ēnošanā bērnudārzā “Kullatera” Igaunijā, Tallinā
PII “Pasaciņa” skolotājas Daiga Kārkliņa, Zane Zeidele, Liāna Žukovska un Evita Madžule piedalījās Saldus PII “Pasaciņa” īstenotā Erasmus+ projekta “Digitāla uz spēlēm balstīta apmācība” organizētajā ēnošanas pieredzē Tallinas bērnudārzā “Kullatera”. Galvenais mērķis – iepazīt digitālās spēles, rotaļlietas un kā robotiņi tiek integrēti pedagoģiskajā procesā.
Skolotājas pavadīja Igaunijā trīs dienas un guva neaizmirstamu pieredzi, emocijas un jaunas idejas. Pirmā diena iesākās ar bērnudārza apskati. Bērnudārzā ir 9 grupas, kas izvietotas divās ēkās, kuras šķir iela. Iepazinām kā ierobežotā vietā, pilsētvidē, var izveidot mazdārziņu, kurā tiek audzēti dažādi dārzeņi. Pārsteigums bija siltumnīca, kas novembra noslēgumā ir izveidots kā maiņas punkts – atstāj lieko, paņem sev vajadzīgo (rotaļlietas, grāmatas, apģērbs u.c.). Taču pavasarī, kad pirmie stādi uz palodzes būs jau pietiekami izauguši, siltumnīcā augs tomāti, gurķi un dažādi garšaugi.
Bērnudārza kolektīvs piedalās dažādos projektos. Viens no projektiem nodrošināja katrā grupā šķirošanas atkritumu konteinerus, tādejādi bērniem jau no mazotnes tiek iemācītas rūpes par dabu. Kādā citā projektā bērnu dārzam bija iespēja iegādāties dažādas virtuves ierīces, piem., cepeškrāsns, augļu žāvēšanas ierīce, blenderis, sulas spiede utt. Bērniem ir ne tikai iespēja izaudzēt dažādus dārzeņus, bet arī tos pagatavot.
Otrā dienā bija iespēja vērot nodarbības, kā tiek izmantotas robotizētās rotaļlietas – Beebot, Ozo bot un MyTiny. Ar robotiņiem darbojas gan trīsgadnieki, gan sagatavošanas grupas bērni. Bija jūtams, ka bērni jūtas droši un pārliecināti, kas liecina par to, ka šie robotiņi ir viņu ikdienas sastāvdaļa.
Turpinājumā bija iespēja izpētīt dažādus robotiņus, kas vienkopus atradās vienā telpā, kas iekārtota kā robotiņu “bāze”. Telpa izsenis bijusi virtuve, kas pārveidota nodarbību vajadzībām. Ikviens pedagogs, kuram ir nepieciešams kāds no robotiņiem, nāk uz šo telpu un izvēlas sev vajadzīgo vai nāk ar bērniem un darbojas uz vietas. Mūs pārsteidza šo robotizēto rotaļlietu klāsts – Beebot, Blue bot, Ozo bot, dažādas ierakstīšanas pogas, metāla detektori, TTS bruņurupucis pašiem mazākajiem, mikroskopi, Osmo digitālās spēles, TADA, COBO, Dash, Intelino smart train, Sphero bumba, Indi. Par katru mums pastāstīja, parādīja, ļāva ar tiem izspēlēties, atklāja gan labos, gan ne tik labos aspektus, piem., Dash robotiņš ir ārkārtīgi jūtīgs, kuru nedrīkst celt aiz “galvas”. Lielu interesi mums radīja tieši tie robotiņi, kuri ir pieejami arī “Pasaciņā”- Bee bot, Cobo, Blue bot un MyTiny. Liels bija prieks dažādajiem paklājiņiem Beebotam. Paklājiņi tiek veidoti uz personalizēta lielizmēra kartona, uz kura attēlots bērnu dārza nosaukums un logo. Šos paklājiņus veido paši pedagogi, tad par to tiek informēti kolēģi slēgtā Facebook lapā un ikviens šo materiālu var atrast šajā robotikas telpā un izmantot savās nodarbībās. Mums bija iespēja apskatīt šīs idejas – robotikas nodarbībās tiek integrēta gan matemātika, gan igauņu valoda, gan pasaku stāstīšana, gan kosmoss utt.. Ārkārtīgi plašs materiālu klāsts – atliek tik izvēlēties piemērotāko.
Trešajā dienā mums bija tas gods piedalīties Kullatera 75.gadu dzimšanas dienas svinībās. Bērni sapulcējās mazajā zālē, kopīgi dziedāja, sveica savu bērnu dārzu svētkos. Un protams – noslēgumā diskotēka, kur ikviens varēja izdejoties pēc sirds patikas. Īpaši jautra bija apgrieztā diskotēka – kad skan mūzika, bērni sastingst, kad mūzika apklust – bērni dejo!
Šīs trīs dienas bija piepildītas ar emocijām, idejām, jaunām zināšanām, enerģiju un daudz, daudz smaidiem. Liels paldies Igaunijas kolēģiem par viesmīlīgo uzņemšanu, dalīšanos pieredzē. Un uz atvadām aicinājām ciemos tepat pie mums – Pasaciņā. Tiekamies!
Informāciju sagatavoja:
Liāna Žukovska, Zane Zeidele, Evita Madžule, Daiga Kārkliņa